Училище за вълшебства Хогуортс
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Магическо училище Хогуортс.Потопете се в магията.
 
ИндексИндекс  Последни снимкиПоследни снимки  ТърсенеТърсене  Регистрирайте сеРегистрирайте се  ВходВход  

 

 Урок 2

Go down 
3 posters
АвторСъобщение
Амелия Айс
Преподавател по ГЗМС и Астрономия
Амелия Айс


Брой мнения : 128
Join date : 06.12.2009
Age : 113
Местожителство : Away

Урок 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Урок 2   Урок 2 EmptyНед Яну 24, 2010 10:50 am

- Здравейте ученици - започнах аз още щом видях, задаващата се група от ученици - Радвам се, че не закасняхте за часа. - забелязах как очакваха поредната магия, с която създавам удобство в часа и не ги разочаровах. С няколко замаха поляна, покрита със малко снях, с епревърна в уютен топъл кабинет. - Днешния урок, ученици, е свързан със Совите. тъй като повечето от вас си служат с тях, за да контактуват с роднинте си в лондон, реших, че е добре да знаете повече за тези прекрасни птици. Нека да започнем с горската ушата сова. Зареди външния си вид тази сова напомня малко на бухъл. Има размах на крилете от 86 сантиметра до 98. Ще ви помоля - вметнах аз - да записвате нещата, които казвам, за да не се излагате на изпитите и контролните, заради незнанието си .Та по темата, дължината на тялото стига до 37см, а на килограми е от 220 до 660 грама. Половият диморфизъм на тези сови е слабо изразен, като женските са по-едри и тъмно оцветени. Както повечето совоподобни е активна предимно нощем, а денем стои неподвижна и добре прикрита със защитната си окраска на някои дънер или дебел клон. Подобно на бухала има "уши" от пера и очите и са с ръждиво, жълто или оранжево-червен цвят. Общия тон на перата и е кафеникав, изпъстрен с по-тъмни петънца и резки. Краката са покрити с пера почти до ноктите. Гласът и е по-слаб от този на бухала, но с характерните за совите тонове.
Бях седяла през повечето време права, облегнала с ена катедрата, и леко омалях, затова се преместих на удобното кресло зад бюрото ми. Очевидно беше че на учениците не им харесваше особено урока, затова реших да ги разведря като им покажа самото животно. На една висока поставка, покрита с тъмнозелен плат, бях поставила клетка с две мънички горски сови. лесно привлякох вниманието на учениците, но повечето от тях желаеха да ги пипат и галят. Трябваше да извадя малките совии, но те бяха още бебета, и лиших учениците от това удоволствие. След това взех тетрадката, кадето бях написала основните неща от урока си и продължих.
- Разпространение. Време е да разберем къде се разпространняват тези ушати сови.Те се срещат във всички типове гори-иглолистни, широколистни и смесени, в равнини, низини и планини, ако е оставена на спокойствие се заселва и в паркове, но като цяло отдава предпочитание на иглолистите гори. В по-студените северни райони се доближава повече до човешките поселения. В северните райони е прелетна, в зоните с умерен и субтропичен климат в Европа, Азия и северна Африка води уседнал начин на живот и в тропиците се появява предимно за да зимува. Разбира се, ученици важно е да знаете начина на живот и хранене на тези птици за това моля разгледайте сега тази час в учебника си, а някои от вас ще прочете на глас пред класа. Едно момиче с руса, дълга коса и сияещи очи изрази желание да чете и аз и дадох възможнсотта.

Цитат :
Начин на живот и хранене

Хранят се предимно с дребни гризачи, като мишки и полевки, което ги прави много ценен и незаменим инструмент за регулиране на екологичното равновесие и контрол на числеността на популациите на дребните гризачи. Ловува обикновено нощем от засада използвайки зрението и слуха си, които са превъзходно развити. Може да ловува успешно употребявайки и само едно от сетивата си, слухът ѝ е толкова развит, че може да локализира по шума скрит под листа и трева, невидим за окото гризач и да го залови. Възрастните птици обикновено имат целогодишна ловна територия, която познават добре. При липса на достатъчно гризачи или зимно време с дебела снежна покривка ловят и дребни птици. Лови и понякога по-едри насекоми, като скакалци и бръмбари. Захваща и убива плячката си подобно на другите представители на семейството, обръщайки назад по един от пръстите на краката си и умъртвявайки с нокти. Дребните гризачи обикновено поглъща цели. Както при другите совови, несмилаемите остатъци от храната, се акумулират в стомаха на топки постепенно и периодично биват повръщани под формата на така наречените погадки, състава на които позволява най-лесно и точно да се определи диетата на птицата.

Момичето приклучи с четенето и аз трябваше да продъл;жа урока. Станах от креслото и започнах да обикалям измежду малките масички с тетрадка в ръка.
- Те са обсолютно моногамни. Размножителния период започва през март-април и тогава могат да се чуят призивите и нощем. Мътенето започва през април-май, когато се освободят гнездата на посевните врани, които горската ушата сова предпочита за гнездене. При липса на такива заселва и гнездата на други видове вранови птици. Ролите по време на мътене са разпределени, женската мъти, а мъжкия и носи храна. Снася 4-6 яйца, които мъти в продължение на 25-30 дни. Подобно и на останалите видове от семейството мътенето започва веднага след снасянето на първото яйце и малките се излюпват по различно време. Това е много успешен начин за самоконтрол на числеността на популацията, тъй като при недостиг на храна в зависимост от количеството и остават определен брой малки-тези които са се излюпили първи и са по-големи. Обикновено успяват всичките да се излюпят в рамките на една седмица. Много рядко и то в така наречените "миши години", когато има голямо изобилие на храна успяват да оцелеят всички малки. По този начин рязко нараства популацията на хищника и успява да се справи в рамките на една година със свръхколичеството гризачи, като по този начин се възстановява много бързо екологичното равновесие и не се стига до тотално унищожение на зърнените култури. Малките се излюпват слепи и покрити с мек пух, отначало майката ги храни с откъснати парченца месо, който им подава с човка. През май обикновено младите птици започват да напускат гнездото. Малките са доста шумни отначало и остават с родителите си до есента, обикновено биват хранени още 2-3 месеца от възрастните птици, докато станат способни напълно самостоятелно да си осигуряват прехрана. След това започват да търсят район богати на храна. Това мигриране на младите птици осигурява плътност на популацията адекватна на плячката им. За домашна ученици искам да ми отговорите на следните въпроси:
Защо малките се излюпват по различно време?
Каква
е класификацията на това животно?И когато отговорите обяснете защо мислите така.
Върнете се в началото Go down
Ромео Пърсуит
Дом Хафълпаф - 1 курс
Дом Хафълпаф - 1 курс
Ромео Пърсуит


Брой мнения : 134
Join date : 06.12.2009
Местожителство : В нас

Урок 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Урок 2   Урок 2 EmptyПон Яну 25, 2010 11:23 am

Ромео влезе в часа, в който изучаваха магическите създания. Професор Амелия Айс влезе и им заразказва за совите. И по - точно им каза за местожителството им, начина на живот и хранене, условия при които живеят и въобще всичко за тези животни. Учениците я слушаха с интерес и не я изпускаха от поглед. Едно момиче прояви желание да чете и всички насочиха вниманието си към нея. Ромео си тръгна от часа в много добро настроение.
Върнете се в началото Go down
Джеймс Пърсуит
Дом Грифиндор - 1 курс
Дом Грифиндор - 1 курс
Джеймс Пърсуит


Брой мнения : 240
Join date : 06.12.2009

Урок 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Урок 2   Урок 2 EmptyВто Яну 26, 2010 3:17 am

Джеймс излезе на двора в очакване на часа по ГЗМС.След като всички ученици срещнаха професор Айс на двора тя ги разочарова като направи класна стая от заснежения двор, с един замах на пръчката.Всички леко унили седнаха на чиновете и извадиха принадлежностите си.В урока им се разказваше за совите.На всички им бе много интересно, може би, защото всички имаха сови.По едно време учителката накара едно момиче да прочете текста в учебника.След като то го направи урока продължи и професорката им даде домашно.След звъна на далечния звънец всички излязоха от класната стая на двора и се запътиха към общите си стаи за да напишат домашната.
Върнете се в началото Go down
Sponsored content





Урок 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Урок 2   Урок 2 Empty

Върнете се в началото Go down
 
Урок 2
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1
 Similar topics
-
» Урок 4
» Урок 1
» Урок 1

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
Училище за вълшебства Хогуортс :: Из замъка :: Навън :: ГЗМС-
Идете на: